مقالات

تفاوت لوله برق سرد و گرم در چیست

تفاوت لوله برق سرد و گرم

همانطور که میدانید، یکی از اجزای بسیار حیاتی در هر ساختمان تجاری، صنعتی یا مسکونی، لوله کشی برق آن است. بدون داشتن یک لوله کشی مناسب، تمامی فرایندهای لوله کشی و برق کشی دچار اختلال شده و باعث بوجود آمدن ضرر های مالی زیادی می شود. بنابراین انتخاب نوع لوله کشی مناسب با اهداف شما امری ضروری است.

حال، از میان تمامی لوله های برق برای لوله کشی، دو مورد از معروف ترین و پربحث ترین نوع لوله ها، لوله های برق خم سر و خم گرم هستند. این دو نوع از لوله های برق مزایا و معایب منحصر به فردی داشته و درک تفاوت میان آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اگر شما نیز بعد از خواندن این بخش کنجکاو شده اید تا در مورد لوله های برق خم سرد و گرم بیشتر بدانید، در این مقاله از مجموعه سه ستاره سمنان قصد داریم تا با بررسی دقیق تفاوت لوله خم سرد و گرم برق، شما را در گرفتن یک تصمیم منطقی و درست در مورد لوله برق های سازه خود راهنمایی کنیم.

لوله برق خم سرد چیست

به طور کلی، و همانطور که از نام این لوله ها نیز مشخص است، لوله برق خم سرد نوعی از لوله بوده که در آن فرایند خم شدن بدون نیاز به حرارت و گرما صورت می گیرد. این نوع لوله ها معمولاً از مواد فلزی انعطاف پذیری مانند فولاد یا آلومینیوم ساخته می شوند و برای خم کردن آن ها می توان از دست و یا ابزارهای تخصصی(فنر خمش) استفاده کرد.

به گفته بسیاری از افراد، استفاده از لوله های برق خم سرد باعث صرفه جویی در زمان و کاهش خطر آسیب ناشی از روش های خمش گرم می شود. از لوله های الکتریکی خم سرد معمولاً در تاسیسات الکتریکی که در آن خم ها و زاویه های محکم مورد نیاز است استفاده می شود.

لوله برق خم گرم چیست

از آن سو، لوله برق خم گرم نوعی لوله(با ساختار و جنسی کاملا متفاوت) است که در آن، فرایند خمش و تغییر شکل لوله در آن با کمک حرارت صورت می گیرد. این فرآیند معمولاً با استفاده از یک المنت حرارتی الکتریکی برای گرم کردن لوله تا دمای قابل انعطاف انجام می شود و پس از آن، لوله با استفاده از تجهیزات خمشی تخصصی و دقیق به شکل دلخواه خم می شود. از لوله های الکتریکی خم گرم معمولاً در زمان هایی استفاده می شود که در آن به زوایا و منحنی های دقیقی برای عملکرد مطلوب نیاز داریم.

مطالعه :  آموزش سیم کشی ساختمان

تفاوت لوله برق خم سرد با لوله برق خم گرم

حال که به طور کلی با لوله های خم گرم و خم سرد آشنا شدیم، نوبت به بررسی تفاوت های اصلی میان آنان می رسد. از مهم ترین تفاوت های لوله برق سرد و گرم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جنس :

به طور کلی، در لوله خم سرد از پی وی سی(یا یو پی وی سی) و سایر مواد پلیمری بیشتری استفاده شده است، که این امر باعث می شود تا مقاومت و انعطاف پذیری آن ها بیشتر از لوله های خم گرم باشد.

دما :

مهمترین تفاوت بین لوله های برق خم گرم و سرد دمایی است که در آن خمش انجام می شود. در لوله نوع گرم، برای ایجاد خمش به حداقل دمای ۴۸۰-۶۵۰ درجه سانتی گراد نیاز داریم، در حالی که در خمش سرد نیازی به حرارت نیست.

تجهیزات :

در فرایند خمکاری گرم به تجهیزات تخصصی تری مانند دستگاه خم کن لوله و کوره لوله نیاز داریم، در حالی که در خمکاری سرد می توان از ابزارهای خمشی اولیه مانند لوله خم کن یا پرس هیدرولیک استفاده کرد.

زمان مورد نیاز برای خمش: از آن جایی که در روش خم گرم باید در ابتدا لوله را گرم کرده، تغییر شکل دهیم و سپس آن را خنک کنیم، زمان مورد نیاز برای ایجاد تغییر شکل در لوله های خمش گرم بسیار بیشتر است.

هزینه :

به طور کلی، قیمت مورد نیاز برای خرید لوله های خمش گرم از لوله های خمش سرد کمتر بوده و بنابراین معمولا فروش بیشتری نیز دارد. البته طبق گفته برخی از صاحب نظران، اگر هزینه های دیگر، مانند هزینه های گرم کردن و خم کردن را نیز لحاظ کنیم، قیمت آن ها چندان تفاوتی نمی کند.

جمع بندی

با توجه به مطالبی که در بالا مشاهده کردیم، هر دو لوله الکتریکی خم گرم و سرد دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و نمی توان یک مورد را به طور قطعی پیروز میدان دانست. انتخاب بین این دو نوع لوله در نهایت به عوامل متعددی از جمله مواد لوله، دقت مورد نیاز و محدودیت های زمانی و بودجه ای پروژه بستگی دارد.

ما در این مقاله از سه ستاره سمنان سعی کردیم تا با بررسی تفاوت لوله برق خم سرد و خم گرم، شما را در داشتن سازه ای با برق کشی مناسب و استاندارد بیشتر راهنمایی کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *