مقالات

لوله پی وی سی برق چیست و چه کاربرد هایی دارد

لوله پی وی سی برق

جالب است بدانید امروزه لوله pvc برق به جای لوله های فلزی و چدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توان گفت لوله پی وی سی برق یکی از جدید ترین، بهترین و کارآمد ترین متریال های تولید شده در زمینه برق کشی ساختمان است. لوله های برق pvc یکی از مهم ترین محصولات تولید شده در صنعت پتروشیمی هستند که دلایل مختلفی مانند مراقبت از جان موجودات در برابر خطر برق گرفتگی و… مورد بهره وری قرار می گیرند.
امروز ما در کنار شما همراهان عزیز هستیم تا در مورد لوله پی وی سی برق و موارد مربوط به آن از جمله کاربرد انواع لوله پی وی سی برق، مزایای استفاده از لوله های پی وی سی برق، مشخصات فنی انواع لوله پی وی سی برق و… صحبت کنیم.

کاربرد انواع لوله پی وی سی برق

در این بخش می خواهیم با کاربرد انواع لوله برق pvc آشنا شویم. لوله پی وی سی برق دارای مدل های مختلفی مانند: لوله پی وی سی برق گرم، لوله پی وی سی برق سرد و… است که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به خود هستند و کاربردی مجزا دارند.
به صورت کلی کاربرد انواع لوله پی وی سی برق به این گونه است که بتوان با استفاده از آنها بستری پایدار را برای اتصال شبکه برق یک ساختمان فراهم کرد. با توجه به انواع و مدل ها مختلف این لوله، در برخی مواقع نیاز است تا از یک مدل خاص استفاده شود.

مزایای استفاده از لوله های پی وی سی برق

همان طور که می‌دانید استفاده از لوله پی وی سی برق می‌تواند مزایای زیادی را برای شما و ساختمان مورد نظرتان به همراه داشته باشد. در این قسمت قصد بر این داریم تا شما را با برخی از مزایای لوله pvc آشنا سازیم. به طور کلی مزایای استفاده از لوله های pvc برق عبارت اند از:

 • مقاوم در برابر خوردگی و زنگ آهن
 • عدم جذب هرگونه رطوبت موجود در هوا
 • حمل و نقل آسان و بدون دردسر
 • برخوردار بودن از وزن سبک
 • داشتن میزان مقاومت بالا در برابر تمامی جریانات الکتریکی
 • عایق و غیر قابل اشتعال بودن
 • نصب آسان در سریع ترین زمان ممکن
 • به صرفه بودن در برابر هزینه های اقتصادی
مطالعه :  نردبان کابل چیست و چه کاربردی دارد

مشخصات فنی انواع لوله پی وی سی برق

هر نوع از لوله های pvc برق دارای مشخصات فنی است که آنها را نسبت به یکدیگر متمایز می کند و باعث می شود تا از هر مدل در یک بستر خاص استفاده شود. هنگامی که صحبت از مشخصات فنی انواع لوله پی وی سی برق می شود، هم زمان استاندارهای لوله پی وی سی برق نیز مطرح می شوند، زیرا این دو رابطه مستقیم با یکدیگر دارند. مهم ترین خصوصیات لوله برق پی وی سی عبارتند از :

 1. قطر خارجی
 2. قطر داخلی
 3. نوع لوله (گرم یا سرد)
 4. وزن
 5. ضخامت
 6. نوع مقاومت (معمولی، نیمه قوی، قوی، فوق قوی)

این ۶ مورد، برخی از ویژگی های لوله پی وی سی برق بودند، که باید در هنگام خرید مورد توجه قرار دهید.

انواع سایز لوله های پی وی سی برق

اکنون در این قسمت از این مطلب، قصد بر این داریم تا شما را با انواع سایز لوله های pvc آشنا کنیم. در این قسمت باید این نکته را در نظر داشته باشید که لوله های پی وی سی برق، به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

 • لوله های pvc برق فشار ضعیف
 • لوله های پی وی سی برق نیمه قوی
 • لوله های پی وی سی برق فشار ضعیف

اغلب برای غلاف کابل های برق از نوع سوم استفاده می شود. اما در حالت کلی لوله برق PVC در سایزهای ۲۰ ، ۲۵ ، ۳۲ ، ۴۰ ، ۵۰ ، ۶۳ ، ۷۵ ، ۹۰ ، ۱۱۰ میلی متر تولید و عرضه می گردند.

جمع بندی

در این مطلب از سه ستاره سمنان، به طور خلاصه در مورد لوله پی وی سی برق صحبت کردیم. امیدواریم از خواندن این مطلب، نهایت استفاده را برده باشید و برای شما مفید و مثمر ثمر واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *