مقالات

نحوه رد کردن سیم از لوله خرطومی

رد کردن سیم از لوله خرطومی

لوله خرطومی به منظور جلوگیری از خطر برق گرفتگی در سازه های مختلف از جمله ساختمان ها کاربرد دارد. غیر از محافظت از سیم و کابل، از گره خوردن آن نیز جلوگیری کرده و سیم و کابل را از دید پنهان می کند.

حتما می دانید که سیم کشی ساختمان بدون لوله خرطومی کاری سخت و تقریبا نشدنی است. ممکن است که این سوالات برای شما پیش بیایند که برای رد کردن سیم از لوله خرطومی، چه کاری باید انجام داد؟ یا چگونه سیم را از لوله خرطومی رد کنیم؟ مجموعه سه ستاره سمنان اینجاست تا روش های عبور دادن سیم از لوله خرطومی برای شما شرح دهد، با ما همراه باشید.

آموزش رد کردن سیم از لوله خرطومی

در این قسمت قرار است به آموزش رد کردن سیم از لوله خرطومی بپردازیم. روش های زیادی برای عبور دادن سیم از لوله خرطومی وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

  • استفاده از نخ : یک قسمت نخ را به میله سخت گره بزنید و میله را وارد لوله خرطومی کنید تا نخ از طرف دیگر خارج شود. حالا سیم را به نخ ببندید و میله را از لوله خرطومی بیرون بکشید تا سیم هم همراه آن خارج شود. در ضمن این روش برای استفاده از لوله های خرطومی کوتاه مناسب می باشد.
  • استفاده از وزنه ماهیگیری : وزنه ماهیگیری باریکی را با استفاده از نخ ماهیگیری به سیم ببندید. سر وزنه باید حدود ۵ تا ۷ سانت بیرون زده باشد. وزنه ماهیگیری را وارد لوله خرطومی کنید و انتهای سیم را بالا بگیرید تا جاذبه زمین وزنه را به سمت پایین بکشد. لوله خرطومی را بلند کرده و تکان دهید تا وزنه به انتهای آن برسد. این سبک، برای سیم های عمودی کاربرد بیشتری دارد.
  • استفاده از سیم مفتول : برای رد کردن سیم از لوله خرطومی با مفتول، ابتدا سیم مفتولی را از لوله عبور دهید که از سر دیگر خارج شود. انتهای سیم مفتولی را حلقه کنید و سیم را به آن گره بزنید. مجدد سیم را به داخل لوله بکشید تا سیم هم از لوله عبور کند.
  • استفاده از فنر سیم کشی : لوله خرطومی و فنر سیم کشی از ابزارهای پرکاربرد در سیم کشی ساختمان میباشند. فنر سیم کشی برای عبور سیم از لوله خرطومی کاملا ضروری است و به وسیله آن به راحتی می توان سیم را از لوله عبور داد. در فرآیند برق کشی ساختمان، ممکن است در مناطقی، از زانویی استفاده شده باشد. این یعنی ممکن است لوله تغییر مسیر داشته باشد. روش رد کردن سیم از لوله خرطومی همراه با فنر سیم کشی به این صورت است که یک سمت، گوی از جنس پلاستیک یا فلز و در سمت دیگر قلابی از جنس فلز وجود دارد. برای رد کردن سیم از لوله خرطومی باید سر سیم را به قلاب متصل کنید و قسمت گوی دار فنر را به درون لوله وارد کنید. این روشی مناسب و اصولی برای عبور دادن سیم از لوله خرطومی است. توجه داشته باشید که فنری که خریداری میکنید انعطاف پذیری کافی داشته باشد تا هنگام عبور از مناطق پر پیچ و خم، به راحتی مسیر خود را طی کنذ.
  • استفاده از فنر سیم کشی برقی : نوع دیگر فنرها برای عبور سیم از لوله خرطومی، فنرهای برقی هستند. این دستگاه سرعت بالایی دارد و فرآیند سیم کشی با لوله خرطومی توسط آن به سرعت انجام می شود. فنر سیم کشی برقی، نیازی به نیروی انسانی ندارد و این دستگاه از یک ریسمان تشکیل شده و سر آن از قسمتی که روی دستگاه قرار دارد، بیرون می آید و به سر سیمی که قرار است داخل لوله شود، وصل می شود. بعد از اتصال سیم به سر طناب با فشردن کلید استارت، سیم همراه با ریسمان وارد لوله خرطومی می شود. این عملیات با فشار هوا انجام می شود و سیم از لوله خرطومی به آسانی عبور خواهد کرد.
مطالعه :  فلنج چیست و چه کاربردهایی دارد؟

جمع بندی

همان طور که گفته شد روش های متعددی برای رد کردن سیم از لوله خرطومی وجود دارد. همچنین باید توجه داشته باشید که لوله خرطومی که خریداری می کنید انعطاف پذیری لازم را داشته باشد، زیرا خرطومی ها برای عبور سیم و کابل از مسیرهای مارپیچ طراحی شده اند. اگر این انعطاف پذیری وجود نداشته باشد لوله یا ترک می خورد یا میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *