مقالات

۶ نکته مهم در پیشگیری از برق گرفتگی

شش نکته مهم پیشگیری از برق گرفتگی - سه ستاره سمنان

برق گرفتگی یکی از مشکلات رایج در خانه ها و محل های کار است که ممکن است خطرات جدی برای افراد و تجهیزات الکتریکی ایجاد کند. هر ساله افراد زیادی بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست می دهند. با افزایش استفاده از تجهیزات الکترونیکی میزان برق گرفتگی و مشکلات ناشی از آن نیز افزایش پیدا می کند. در این مقاله به بررسی ۶ نکته مهم در پیشگیری از برق گرفتگی می پردازیم.

برق گرفتگی چه زمانی رخ میدهد؟

برق گرفتگی زمانی رخ می دهد که جریان الکتریکی از بدن انسان عبور کند. این حادثه معمولاً زمانی اتفاق می افتد که فرد به طور مستقیم یا غیر مستقیم با منبع برق در تماس باشد یا در معرض جریان الکتریکی قرار گیرد. طی این اتفاق، جریان الکتریکی از یک نقطه وارد بدن شده و از نقطه دیگری خارج می شود. مسیری که جریان برق در بدن فرد طی می کند در معرض آسیب قرار می گیرد. انرژی و حرارتی که با عبور جریان برق در بدن انسان تولید می شود باعث تخریب سلول های بدن می شود. علاوه بر این، از آنجایی که چنین جریان های الکتریکی از اعصاب، ماهیچه ها و قلب عبور می کنند، تغییراتی را در این اعضا ایجاد می کنند که منجر به توقف عملکرد آنها می شود.

۶ نکته برای پیشگیری از برق گرفتگی

برق گرفتگی می تواند علل مختلفی داشته باشد. با برخی اقدامات پیشگیرانه، می توانید خطرات برق گرفتگی را کاهش دهید. در این بخش نکات ایمنی پیشگیری از برق گرفتگی را شرح خواهیم داد که به شما کمک می کند از خطرات برق گرفتگی در امان بمانید.

استفاده از وسایل حفاظت فردی

هنگامی که با لوازم برقی کار می کنید یا در محیط هایی هستید که احتمال برق گرفتگی وجود دارد، ضروری است که از وسایل حفاظت فردی مانند دستکش، کلاه، عینک و کفش های عایق بندی شده استفاده کنید. این کار از ساده ترین راه های پیشگیری از برق گرفتگی به شمار می رود.

مطالعه :  لوله گالوانیزه عمقی داغ چیست

قطع برق حین کار با لوازم برقی

قطع برق به معنی قطع اتصال جریان برق است تا از حوادث ناگوار جلوگیری شود. قبل از آن که شروع به تعمیر یا تعویض هر نوع وسیله برقی کنید، ابتدا مطمئن شوید که جریان برق قطع شده است.

بازرسی و نگهداری منظم تجهیزات الکتریکی

تجهیزات برقی و سیم کشی ها برای شناسایی و تعمیر آسیب دیدگی ها یا فرسودگی ها باید به طور منظم بازرسی شوند. سیم های لخت و پریزهای معیوب و شکسته از عوامل اصلی بروز برق گرفتگی هستند. بررسی منظم آن ها به پیشگیری از حوادث برق گرفتگی کمک شایانی میکند.

 دور نگه داشتن آب از تجهیزات الکتریکی

آب رسانای بسیار خوبی برای برق است، بنابراین باید از نفوذ آب یا رطوبت به داخل تجهیزات برقی پیشگیری کنید. همچنین با دست های خیس هیچگاه لوازم برقی را لمس نکنید.

استفاده از تجهیزات استاندارد

یکی دیگر از راه های پیشگیری از برق گرفتگی استفاده از تجهیزات و لوازم جانبی استاندارد است. شما باید از استاندارد بودن کابل ها و لوازم جانبی که برای تجهیزات الکتریکی استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید. همچنین به کارگرفتن لوله برق با کیفیت می تواند در پیشگیری از برق گرفتگی موثر باشد.

شرکت سه ستاره سمنان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انواع لوله برق UPVC است که همواره تلاش کرده در کنار ارائه قیمت های مناسب، محصولات با کیفیتی را نیز ارائه دهد.

آموزش و آگاهی

آشنایی با نحوه استفاده از تجهیزات برقی و همچنین آموزش اقدامات اولیه در صورت بروز حادثه، در جلوگیری از آسیب های گسترده برق گرفتگی اهمیت زیادی دارد. بنابراین، مطمئن شوید که همه افراد با نحوه پیشگیری از برق گرفتگی و روش های صحیح استفاده از لوازم برقی آشنا هستند و در صورت رخ دادن حوادث مختلف می دانند باید چه اقداماتی انجام دهند.

جمع بندی

مواردی که در این مقاله گفته شد از مهم ترین توصیه ها برای پیشگیری از برق گرفتگی هستند. رعایت این موارد می تواند به شما کمک کند تا از رخ دادن برق گرفتگی جلوگیری کرده و محیطی امن تر برای خود و دیگران ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *